• +90 (326) 413 14 28
  • bilgi@reyhanlitb.org.tr
Reyhanlı
Reyhanlı Gezilecek Yerler

Yenişehir Gölü

Suriye’den Cilvegözü sınır kapısından Türkiye’ye girenler, tel boyunda, sınırın hemen dibinde, bir tepenin doğu yamacında “ağaçkırı” bölgesine mutlaka uğrarlar. Cilvegözü-Reyhanlı-Antakya arasında, yeşillikler arasında bir göl var. Evet, Yenişehir gölü. Gölün hemen yanında, bir de cami var. Yenişehir camisi. Bu cami, 1317 yılında yapılmış, tek katlı ve oldukça sade bir yapı.

Yenişehir gölü çevresinde: Roma döneminde “İmma” adıyla bilinen bir yerleşim yeri varmış. MS.12.yüzyılda: savaş ve depremler sonucu şehir büyük hasara uğramış ve özellikle 1171 yılındaki depremler sonucu, tamamen yok olmuş. Günümüzde, burası piknik yeri olarak kullanılıyor, çay bahçeleri var. Göl üzerinde: köprü var, sandallar gölde salına salına insanları gezdiriyor.

Göl kıyısında bulunan pompalar: Reyhanlı ilçesine gölden, içme suyu pompalıyorlar. Her ne kadar güzel olsa da, göl gitgide yosunlanıp, kirlilik tehlikesiyle baş başa kalıyormuş. Reyhanlı ilçesinin, bu gölü kaybetmemek için sanırım bazı tedbirler alması lazım. Her şeye rağmen: güzel bir yer, zamanınız olursa mutlaka gidin. Eskiden, Yenişehir gölünün bulunduğu yerde, bir köy varmış. Hıdır olduğu söylenen bir dilenciye, yaşlı bir kadın dışında, köydekilerden hiç kimse, ekmek vermemiş. Hıdır, yaşlı kadını yanına aldıktan sonra, beddua etmiş ve köyü su basarak, yaşlı kadın dışında, her şeyi yok etmiş. Köy yeri, göl olmuş.

Sultan Gelin Evi

1973 yılında, Yönetmen Halit Refiğ tarafından burada bir film çekiliyor. Baş rolde: Türkan Şoray. Sultan Gelin filminin çekildiği ev, Reyhanlı ilçe merkezinde halen ayakta kalmış. 2 katlı toprak ev, film için mekan olarak seçilmiş. Ancak, filmin çekildiği dönemde, gayet büyük ve güzel bir yapı olan ev; günümüzde, kullanılmayacak hale gelmiş. Zamanla: odalar yıkılarak, yerine binalar yapılmış. Günümüzde, bu binaların kuşattığı alanın tam ortasında kalmış durumda.

Tel Avare Köyü

İlçenin batısında, Kızılark çayının hemen kuzeyindedir. Höyük üzerinde, Büyük Avare köyü bulunmaktadır. Buraya yerleşenlerin, su ihtiyaçlarını: Kızılark çayından karşıladıkları düşünülmektedir. 1936 yılında, R.J.Braidwood tarafından bulunmuştur. Höyük yüzeyinde: Kalkolik çağ ile Ortaçağ buluntuları toplanmıştır.

Çatalhöyük

İlçenin 4 km. kuzeybatısında, Reyhanlı-Kırıkhan karayolunun doğusundadır. Karayolu, höyüğün hemen yanından geçmektedir. Bu nedenle, höyüğe ulaşım kolaydır. Höyük: ova tabanından, yaklaşık 25 metre yükseklikte ve oval biçimlidir. Boyutları ise: 430 x 265 metredir. Yüzeyden bol miktarda, çanak-çömlek parçaları toplanmıştır. Hititler, Amik ovasında bir devlet kurdular ve başkent olarak “Çatalhöyük” kullanıldı. Bu devlete: Hatina adını verdiler. O dönemde, Çatalhöyük adı “Kanula” idi. MÖ.717 yılında, Amik ovasındaki bu Hitit varlığı, Asur kralı Sargon tarafından sona erdirildi. MÖ.8.yüzyıldan sonra, Çatalhöyük bölgesinde de, Asur mühürleri görülüyor.

Reyhanlı