• +90 (326) 413 14 28
  • bilgi@reyhanlitb.org.tr
Reyhanlı
Reyhanlı Ticaret Borsası Haberler

Reyhanlı'da Pamuk Ekim Alanı Düştü

  • 31.01.2020
  • alibalaban

Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, Düşüşün Girdilerin Yüksek, Pamuk Fiyatının İse Yetersiz Oluşundan Kaynaklandığını Söyledi.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde pamuk ekim alanı geçen yıla göre azaldı. (TB) Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, düşüşün nedeninin yüksek girdi ve fiyatın yetersiz oluşundan kaynaklandığını söyledi. Geçen yıl 77 bin dekar alana pamuk ekimi yapılan Reyhanlı’da bu yıl ekim alanı 53 bin dekara düştü. Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, tarımsal sorunlara çözüm bulunmaz, çiftçinin durumun iyileştirilmemesi halinde bu düşüşün devam edeceğini ve üreticinin alternatif ürünlere geçişinin süreceğini belirtti. Tohum, gübre, ilaç, elektrikle yapılan sulama, toplamanın da eklenmesi ile yükselen girdiler karşısında çaresiz kalan üreticilerin alın terinin pamuk fiyatının 2 TL ve verilen 65 kuruş destekleme bedelinin de artması ile karşılanacağını ifade eden Karaca, yetişen kütlü pamuğun Ege tipinde olduğunu, üretilen pamuğun değerine satılmadığı için üreticisini memnun etmediğini söyledi.

Reyhanlı Barajı Bitmeli

Henüz çalışmalarının devam ettiği Reyhanlı Amik barajının bir an önce tamamlanıp, yer altı dağıtım sisteminin ihaleye verilmesinin şart olduğunu sözlerine ekleyen Karaca, ovadaki çiftçilerin en az 450-500 metre derinlikteki kuyulardan elektrik gücü ile aldıkları su ile arazilerini suladıklarını, bundan dolayı da masrafların katlandığını kaydetti. Karaca, “Barajın tamamlanıp devreye girmesi çiftçileri büyük ölçüde rahatlatacaktır. Çiftçilerimiz sadece sulama yapmak için elektriğe sezon boyunca 100 dekar alan için 18-25 bin lira elektrik bedeli ödemektedir. Bu rakam küçümsenmeyecek bir miktardır. Baraj suyu ile sulama yapan Adana çiftçişi ile biz aynı miktarda destekleme alıyoruz. Oysa bizim masrafımız daha fazladır. Bölgesel desteklemeye geçilmeli. Çare tarımsal sorunlara köklü çözüm bulunmasıdır” dedi.

Pamuk Çırçır Fabrikaları Kapanıyor

Yıllardır 17 pamuk çirçır fabrikası bulunan Reyhanlı’da, pamuk ekim alanlarının azalması nedeniyle pamuk çırçır fabrikalarının kapanmakta olduğu belirtildi. İlçede 17 çırçır fabrikasından halen 8’nin faal olduğunu söyleyen Karaca, fabrikalarda çalışan onlarca işçinin de çıkarıldığını söyledi.

750 Bin Ton Üretim Var

Türkiye’nin yıllık 1,5 milyon ton pamuğa ihtiyacı olduğunu, ancak çeşitli nedenlerden dolayı yıllık 750 bin ton pamuk üretimi yapıldığını söyleyen Karaca, "Yurt dışından ithalat yapılmak zorunda kalınıyor. Çiftçilerimiz pamuk ekimini bıraktıkça ihtalat daha da artacak. Bu da ekonomimize zarar verecektir. Çiftçilerimizin sorunlarını TOBB bünyesinde dile getirip çözüm bulunmasını talep ettik" dedi.

  • Reyhanlı'da Pamuk Ekim Alanı Düştü
  • Reyhanlı'da Pamuk Ekim Alanı Düştü